Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez admin1977

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… nagrodom w ról młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje zatem „szereg mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym nacisku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie poważna zmiana status quo. Rok bieżący zapewne stanowić jak wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to szybką porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do pisania polityki mogłoby więc nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich sztukę w obszarze wydatków powiązanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w ról młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w kontakcie z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym rynku, wezmą z szans i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się to w sezonie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to cennym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, ale i dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik za wielkiego szumu medialnego i prostych zwrotów z inwestycji. Jednak w skalę kolejnych zaangażowań w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najważniejszy na świecie dostawca dawanego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najlepszych sukcesów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w wszyscy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu i szerszych cen i również gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie tylko w Stopniach Zjednoczonych, jednak również na wszelkim świecie zawarto na plac biliony USD w perspektywie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z koncentracje na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a braki w Stopniach Związanych są szerokie i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w droga przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i wartości zaczną szybko być w skalę, jak bodźce będą przenikać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, ukazującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch również na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę fizyczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w bliskim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do tyłu roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od obecnego momentu na sektor ten wpływały negatywnie dwie duże roli. Pierwszą spośród nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i mocne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał delikatny i gminny stojący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych opłat i uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – dodatkowo będzie zatem jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj tego roku, że w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno stanowić jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w stopniu uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus także indywidualne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezwykle zróżnicowane od lat. RPA prowadzi w zakresie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do porozumienia w istocie co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak obecnie na początku 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a wraz nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i wolnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Uczyni to silne protesty ze karty partnerów handlowych, bowiem będą aktualne w postaci stare taryfy w kolejnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w sensu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana stanowiska w skalę oddziaływań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i stałego umocnienia SEK. Jak często stanowiło toż mieszkanie w wypadku szwedzkiej polityki, także gdy na początku lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za bardzo w progresywnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji dotarła do momentu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje trudną i stale rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym tymże wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy także ich misje były wartościowe: otwartość i równość dla ludzi i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte działanie może przytłaczać, i wszystkie modele muszą być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie być. Inne kraje skandynawskie będą prawić o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze względu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo podatna na pełne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest nieaktualny i biały, czyli należy do rodziny demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do dobrego poziomu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – oraz w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił chodzących na kwestia praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do życia status quo, a obie części będą stanowiły trudności z dojściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni istotną zmianę retoryki, która zbiega się w sezonie z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek wartości dolara o 30 proc. w stosunku do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z będącymi zagrożeniami ze karty Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą wartość walutową na świecie. Projektem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W ciągu zaledwie paru miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w stosunku do ADR i 30 proc. w stosunku do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus