Rodzaje trumien

Rodzaje trumien

17 stycznia, 2023 0 przez admin1977

Obecnie na rynku usług pogrzebowych można znaleźć olbrzymi wybór trumien. Są zróżnicowane zarówno pod względem ceny, jak i drewna z którego je wykonano aż po obecność zdobień i dekoracji.

Zakłady pogrzebowe Szczecin – oferta trumien

Po stracie bliskiej osoby, nie każdy jest w stanie zająć się organizowaniem pogrzebu. Jest to jednak nasz obowiązek względem zmarłego krewnego. Można więc skorzystać z pomocy obsługi w zakładzie pogrzebowym.

Należy upewnić się, czy nie będziemy potrzebowali dokonać zakupu trumny niestandardowej. Wybór takiego rozwiązania dotyczy zmarłych, których wzrost przekraczał 190 cm lub była to osoba otyła. Warto także zastanowić się czy pogrzeb będzie tradycyjny czy też kremacyjny. Jeżeli pogrzeb będzie urnowy wraz z kremacją ciała, potrzebna będzie tzw. trumna kremacyjna. Jest ona dużo tańsza, pozbawiona zdobień oraz lakieru. To w niej złożone będzie ciało, które następnie poddane będzie spopieleniu.

Trumny różnego rodzaju – mnogość wyboru

Trumna, która ma służyć do transportu zmarłej osoby, również objęta jest specjalnymi normami. Przede wszystkim trumna powinna być wykonana z metalu lub posiadać chociaż metalowy wkład. Natomiast jej zamknięcie powinno być hermetyczne.

Najbardziej popularne trumny występują w dwóch rodzajach. Są to trumny papieskie i trumny amerykańskie. W przypadku tej pierwszej, to wyróżnia się kształtem zbliżonym do prostopadłościanu. Natomiast w trumnie amerykańskiej wieko podzielone jest na dwie otwierane części.

Znaleźć można także trumny francuskie, trumny włoskie i inne mniej popularne rodzaje.

Trumny z poszczególnych gatunków drzewa

Pod względem materiału, z którego trumna została wykonana, nadal dominuje drewno. Najczęściej wybierane gatunki to sosna i dąb. Drewno sosnowe jest tańsze, ale wyróżnia się również eleganckim wyglądem. Trumny wykonane tego gatunku drzewa, występują w dwóch odcieniach. Może to być jasny brąz i ciemny brąz. Łatwo można uzyskać kolor wpadający w miodową barwę, aż po ciemną przypominającą czerwoną.

Dąb to również doskonały wybór, jeśli chodzi o materiał do wykonania trumny. Ceniony za trwałość oraz estetyczne walory. W tym przypadku można uzyskać barwy szarożółte, jasno lub ciemno brązowe. Drewno dębowe jest nieco droższe od pozostałych gatunków w tym sosny, ale czasem warto zapłacić więcej, za otrzymanie jakości i klasy.

Niekiedy do wybieranych gatunków należą olcha lub buk. W Polsce drewno wiedzie prym jeśli chodzi o wybór materiału, z którego wykonuje się trumny. W niektórych zakładach pogrzebowych można zamówić także i trumny metalowe oraz szklane.

Różnorodność wyposażenia oraz zdobień

To co potrafi bardzo zróżnicować oraz spersonalizować trumnę to jej zdobienia lub ich zupełny brak. Do standardowego wyposażenia zalicza się: kapka, poduszka, pasyjka i antaby. Mogą być gładkie lub posiadać delikatne żłobienia. Trumny muszą posiadać uchwyty. Do ich wykonania wykorzystuje się stopy miedzi lub mosiądzu. Jako obicie stosuje się najczęściej satynę, jednak materiały takie jak atłas lub aksamit też się zdarzają. Zdobienia najprościej posegregować na dwie grupy. Proste oraz bogato zdobione. Stosuje się w tym celu żłobienia i ornamenty.

Dawniej nieformalnie przyjęła się symbolika kolorów trumien, chociaż obecnie nie przykłada się do niej zbyt wielkiej wagi. Utrzymał się jedynie pogląd, że ciemne kolory trumien przeznaczone są dla osób starszych, jasne dla młodych a białe dla dzieci.

Trumny można zamówić obecnie, w wielu stylach. Różnią się one od siebie, kształtem, wykończeniem, kolorem i zdobieniami. Pod względem kosztów, także istnieje duże zróżnicowanie. Pogrzeby Szczecin to możliwość dokonania wyboru, znalezienia trumny, która mieści się w granicy finansowych możliwości Klienta.

Szeroki wybór na stronie salonu: https://www.orkus.com.pl/oferta/trumny.html