Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznychv

Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznychv

3 marca, 2022 0 przez admin1977

Hydraulika siłowa to wykorzystanie układu hydraulicznego do przenoszenia mocy i sterowania nią. Systemy hydrauliczne mogą być stosowane jako alternatywa dla systemów mechanicznych i elektrycznych. Układy hydrauliczne są używane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, rolnictwo, górnictwo, leśnictwo i motoryzacja. Dzięki hydraulice siłowej, przemysł znacznie się rozwinął i pozwolił na stosowanie innowacyjnych technologii, w stosunkowo krótkim czasie i przy użyciu niewielkiego nakładu siły przez człowieka.

Napędzane hydrauliką maszyny budowlane są w stanie przemieszczać duże ładunki ziemi lub innych materiałów ze względną łatwością. Dźwigi i koparki to dwa rodzaje powszechnie stosowanych urządzeń budowlanych, które wykorzystują hydraulikę do realizacji swoich zadań. Oba składają się z trzech głównych części; pompy napędzanej silnikiem lub motorem i zaworów, które kontrolują przepływ płynu przez system. Jednak to pompa hydrauliczna stanowi centrum dowodzenia urządzeniem i odpowiednia dbałość o jej stan techniczny to podstawa utrzymania całej maszyny w dobrej formie.

Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznych

W jaki sposób funkcjonuje pompa hydrauliczna? Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem mechanicznym, które przekształca energię mechaniczną w energię hydrauliczną. Wytwarza przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie na wylocie pompy. Kiedy pompa pracuje, wytwarza podciśnienie na wlocie pompy, które wymusza przepływ cieczy ze zbiornika do przewodu wlotowego pompy. Pompa hydrauliczna jest elementem maszyn budowlanych i zazwyczaj jest podłączona do silnika spalinowego lub elektrycznego. Rodzaje pomp hydraulicznych obejmują pompy zębate, pompy łopatkowe i pompy tłokowe.

Pompy zębate są najprostszym rodzajem pomp. Wykorzystują one dwa zazębiające się koła zębate do przepychania cieczy przez pompę. Pompy zębate są używane w takich zastosowaniach jak przekładnie, koparki i buldożery.

Pompa łopatkowa składa się z wirnika, który obraca się wewnątrz pierścienia krzywkowego o owalnym kształcie. W wirniku umieszczona jest pewna liczba łopatek obciążonych sprężynami. Obrót wirnika powoduje wypchnięcie łopatek na zewnątrz na pierścień krzywkowy, co powoduje powstanie kieszeni cieczy pomiędzy każdą łopatką a pierścieniem krzywkowym. W ten sposób ciecz jest przepychana przez pompę. Pompy łopatkowe mogą pracować w obu kierunkach i lepiej radzą sobie z lepkimi cieczami niż pompy zębate.

Pompa tłokowa wykorzystuje tłoki do pompowania cieczy przez system. W przeciwieństwie do pomp zębatych i łopatkowych, które przenoszą ciecz poprzez zasysanie jej i wypychanie, pompy tłokowe zasysają ciecz do cylindra, a następnie wypychają ją poprzez zastosowanie ciśnienia w cylindrze. Pompy tłokowe są wykorzystywane w zastosowaniach wysokociśnieniowych, takich jak wtryskarki, układy wspomagania kierownicy i układy formowania wtryskowego.

Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna – serce maszyny budowlanej. Sposób działania i rodzaje pomp hydraulicznych

Co robić w przypadku awarii?

Większość pomp hydraulicznych jest tak skonstruowana, aby służyła przez długi czas. Jeśli pompa daje sygnały, że coś jest nie tak (zwiększone obroty silnika, zbyt głośna praca maszyny), to dobry moment, żeby sprawdzić jej stan, a najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym serwisem, który rzetelnie przeprowadzi diagnozę i naprawę.

Istnieją dwa główne powody awarii pompy:

Zużyte uszczelki

Uszczelka na dole tłoka pompy zużywa się. Niewielka ilość oleju może przedostać się przez nią i zostać wciągnięta do silnika przez przewód wylotowy klimatyzacji. Powoduje to utratę płynu w zbiorniku i zmniejszenie dostępnego ciśnienia hydraulicznego. Należy pamiętać, że nie jest to awaria hydrauliczna, ponieważ po uruchomieniu silnika wydajność pompy wróci do normy. Jest to po prostu wyciek oleju wokół uszczelki tłoka.

Zanieczyszczenie oleju

Jeśli układ został zanieczyszczony przez brud lub inne ciała obce, może to spowodować szybkie zużycie wszystkich elementów pompy. Najczęstszym objawem tego typu awarii jest całkowita utrata skuteczności hamowania w jednym lub obu kołach.

Najlepiej powstrzymać się od samodzielnej diagnozy, jeśli nie zajmujemy się tym na co dzień. Dobrym pomysłem jest wezwanie specjalistów. Jednak wybór nie powinien być przypadkowy. Wybierając serwis, pierwszą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze jest to, jak długo potrwa, zanim pompa hydrauliczna zostanie naprawiona. Najlepiej zadzwonić do kilku różnych miejsc, zanim zdecydujemy się na konkretną firmę. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie opinii w internecie. Można się tym zasugerować, dostosowując usługę do swoich potrzeb. Drugą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest dopytanie serwisu o gwarancję usług. Jeśli nie posiada on takiej opcji, to najlepiej znaleźć miejsce, w którym jest to dostępne. W ten sposób możemy uniknąć przykrej niespodzianki w przypadku niezadowolenia z wykonanej pracy serwisu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/